آدرس: تهران، مرزداران - نبش خیابان عرب حسینی پلاک ۵۳ طبقه دوم واحد ۷

ترمیم پوسیدگی دندان

ترمیم دندان یکی از رایج‌ترین درمان‌هایی است که در حوزه دندانپزشکی انجام می‌شود. در چند دهه اخیر با توجه به افزایش عرضه محصولات کربوهیدارتی و به‌ خصوص انواع مواد غذایی دارای قندهای صنعتی، پوسیدگی دندان نسبت به گذشته با شیوع بسیار بیشتری همراه بوده است. به همین دلیل، شاهد افزایش حجم تقاضا برای ترمیم پوسیدگی دندان هستیم.

اما به نظر شما چه زمانی دندان نیاز به ترمیم دارد؟ آیا هر گونه پوسیدگی نیاز به تراش و پر کردن خواهد داشت؟ اصلا چه روش‌هایی برای این کار وجود دارد؟ برای درمان دندان درد حتما به جراحی نیاز است؟ در ادامه مقاله با دکتر صابر ملک پور همراه باشید تا علاوه‌ بر آشنایی با روش‌های انجام ترمیم، اطلاعات کاملی درباره مزایا، معایب و حتی مراقبت‌های بعد از آن به‌دست آورید.

ترمیم پوسیدگی دندان

اگر سوالی در مورد ترمیم پوسیدگی دندان در مرزداران دارید که نمی‌توانید حضوری برای مشاوره تشریف بیارید کافی است تا فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

برای دریافت نوبت و مشاوره فرم زیر را پر کنید.

مشخصات فردی(ضروری)
مشخصات فردی(ضروری)
OPG(ضروری)
خدمات(ضروری)

ترمیم پوسیدگی دندان چیست؟

ترمیم دندان روشی است که برای اصلاح و بازسازی دندان پوسیده به جای کشیدن دندان مورد استقاده قرار می‌گیرد. در این روش دندانپزشک با استفاده از فرز و توربین مخصوص به تراش حفره پوسیده می‌پردازد. دقت داشته باشید، پوسیدگی دندان منبع بسیاری از باکتری‌هاست و در صورت باقی‌ماندن آن می‌تواند با عفونت و حتی آبسه همراه باشد. به همین دلیل، باید تمام حفره پوسیده تراشیده شود.

تراش دندان برای ترمیم دندان

تراش دندان برای ترمیم پوسیدگی دندان باید طبق اصول خاصی انجام شود تا استحکام کافی بعد از درمان را داشته باشد. در غیر این صورت، دندان بعد از مدتی و با توجه به نیرویی که هنگام جویدن به آن وارد می‌شود، دچار شکستگی شده و دوام زیادی نخواهد داشت. با توجه به وسعت پوسیدگی، دندانپزشک مجبور است یک یا چندین سطح از آن را با فرز تراش دهد.

پس از اینکه بافت پوسیده توسط فرز برداشته شد، دندانپزشک بسته به وسعت آن و نوع دندان؛ تصمیم می‌گیرد از چه موادی برای ترمیم دندان استفاده کند. در نهایت مواد پر کننده داخل حفره قرار داده می‌شود و با استفاده از ابزارهای مخصوصی فرم داده خواهد شد. این کار برای آن انجام می‌شود تا ترمیم فرم دندان را داشته باشد و بتواند استحکام خوبی در درازت‌مدت از خود نشان دهد.

برای ترمیم دندان شما باید یک دندانپزشک متخصص و ماهر را انتخاب کنید در غیر این صورت امکان خطا بسیاری وجود دارد. برای خدمات دندانپزشکی به خصوص ترمیم و ایمپلت دندان کافی است تا با شماره‌های داخل سایت تماس حاصل نمایید.

ایمپلنت دکتر صابر ملک پور

1️⃣درمان فوری

2️⃣تضمین کیفیت

3️⃣پرداخت اقساطی

4️⃣پشتیبانی روند درمان

برای اطلاع از شرایط ایمپلنت با متخصصین ما مشورت کنید.

چه زمانی نیاز به ترمیم دندان است؟

در گذشته شاید ترمیم صرفا برای پرکردن بافت پوسیده مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در سال‌های اخیر از مواد پرکننده برای درمان برخی مشکلات دیگر نیز به‌کار گرفته می‌شود. در ادامه این بخش به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

پوسیدگی، شایع ترین عامل نیاز به ترمیم

پیش‌تر هم به این نکته اشاره کردیم که در اکثر مواقع، ترمیم به‌ منظور اصلاح دندان‌های پوسیده مورد استفاده قرار می‌گیرد. باکتری‌های زیادی در دهان همه افراد درحال فعالیت هستند که در شرایط نرمال سبب بروز بیماری نمی‌شوند. این باکتری‌ها از مواد قندی مصرف‌شده توسط افراد تغذیه می‌کنند. با مصرف این مواد قندی، محصولات اسیدی توسط باکتری‌ها تولید خواهد شد که می‌تواند در گذر زمان سبب پوسیدگی دندان شود.

به این نکته توجه داشته باشید که ساختار دندان شامل 3 بخش مینا، عاج و پالپ است. مینا در لایه خارجی قرار گرفته و از عاج و پالپ محافظت می‌کند. خیلی از اوقات، پوسیدگی به‌تازگی تشکیل‌ شده و در مینا باقی مانده است. در این شرایط، پوسیدگی هنوز به ورای مینا گسترش نیافته است.

اگر پوسیدگی به عاج نرسیده باشد، دندان همچنان قابلیت ترمیم خود را دارد و به همین دلیل، نیازی به تراش و عصب کشی دندان وجود نخواهد بود. اما اگر بافت پوسیده به ورای مینا رفته یا اینکه حفره‌ای در دندان ایجاد شده باشد، باید برای ترمیم آن اقدام شود.

ساختار دندان برای ترمیم

ترمیم برای اصلاح فرم دندان شکسته

گاهی اوقات دندان دچار پوسیدگی نمی‌شود، بلکه به‌ دلایل مختلف نظیر ضربه، قسمتی از آن می‌شکند. در این شرایط، فرد باید برای ترمیم دندان شکسته اقدام کند تا بتواند عملکرد قبلی آن را به‌دست آورد. درصورت عدم درمان، امکان نفوذ باکتری‌ها به لایه عاج نیز وجود خواهد داشت.

معاینه ترمیم دندان های پوسیده

برای تشخیص پوسیدگی و نیاز دندان به ترمیم، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک با استفاده از دید مستقیم و حتی آینه، به بررسی تغییر رنگ دندان و پوسیدگی می‌پردازد.

⚠️ البته این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که هر تغییر رنگی نشانه پوسیدگی نیست و ممکن است به‌دلیل مصرف مواد غذایی ایجاد شده باشد.

به‌علاوه، گاهی این احتمال وجود دارد که دندان در اثر پوسیدگی دچار تغییر رنگ شده و مجدداً با رعایت بهداشت مناسب مجددا بافت دندان مینرالیزه شود. در این شرایط، روند پوسیدگی معکوس شده و نیازی به ترمیم نخواهد بود. به این موضوع توجه کنید که برای پی‌بردن به برخی پوسیدگی‌های بین دندانی و حتی بررسی وسعت آن، دندانپزشک تصاویر رادیوگرافی درخواست خواهد کرد.

عکس قبل و بعد پر کردن دندان

مطب دندان‌پزشکی دکتر صابر ملک‌پور آماده است تا  خدمات دندانپزشکی را با هزینه مناسب و شرایط پرداخت منعطف در خدمت شما عزیزان قرار دهد.

برخی از خدمات درمانی ارائه شده در کلینیک دکتر صابر ملک‌پور:

🔷ترمیم پوسیدگی دندان

🔷درمان ریشه (عصب کشی)

🔷ایمپلنت دندان

🔷کشیدن دندان عقل

عکس قبل و بعد ایمپلنت دندان

انواع روش های ترمیم دندان پوسیده

با توجه به شدت و وسعت پوسیدگی دندان، از روش‌های گوناگونی برای ترمیم دندان استفاده می‌شود. هریک از این تکنیک‌ها از مزایا و معایبی برخوردار بوده و می‌تواند در شرایط مختلف گزینه مناسبی باشد:

کاربردهای ترمیم دندان

اینکه تصور کنید ترمیم دندان صرفا برای حذف پوسیدگی کاربرد دارد، اشتباه است. امروزه خیلی‌ها رعایت بهداشت خوبی داشته و نیازی به برداشت پوسیدگی ندارند. در حقیقت، علاوه‌بر کاربردهای درمانی که ترمیم‌ها دارد، می‌توان از آن برای زیبایی دندان‌ها استفاده کرد.

دندان با چه موادی ترمیم می شود؟

مواد ترمیمی بسیاری در چندین سال اخیر برای پرکردن دندان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. هر کدام خواص منحصر به‌فردی داشته و تکنیک متفاوتی برای پرکردن حفره پوسیده نیاز خواهد داشت. در ادامه هریک از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

ترمیم دندان با کامپوزیت

کامپوزیت، ترمیم با زیبایی فوق العاده

در این روزها، خیلی‌ها از دندانپزشک خود می‌خواهند تا برای پرکردن و ترمیم حفره پوسیده از مواد همرنگ دندان استفاده کند. کامپوزیت یکی از بهترین موادی است که می‌تواند علاوه‌ بر زیبایی، استحکام قابل‌قبولی برای دندان ایجاد کند. البته باید به این موضوع توجه کنید که استفاده از آن با محدودیت‎هایی همراه است و معمولا در دندان‌های قدامی کاربرد دارد.

آمالگام، ترمیم با استحکام بالا

آمالگام از دیگر مواد پرکاربرد در حوزه دندانپزشکی برای ترمیم پوسیدگی‌ها محسوب می‌شود که از استحکام بسیار خوبی برخوردار است. این ترمیم‌ها به‌دلیل اینکه زیبایی چندانی ندارد، خیلی مورد استقبال بیماران قرار نمی‌گیرد. اما حقیقت آن بوده که آمالگام‌های موجود در ایران نسبت انواع کامپوزیت، از دوام و مقاومت فشاری بالاتری برخوردار است.

آمالگام برای ترمیم پوسیدگی دندان
گلاس آینومر برای ترمیم پوسیدگی دندان

گلاس آینومر، ترمیم آزادکننده فلوراید

خیلی از اوقات دندانپزشک با توجه به موقعیت پوسیدگی، نمی‌تواند شرایط مورد نیاز برای انجام ترمیم‌های کامپوزیتی و حتی آمالگامی را تامین کند. به‌عنوان مثال، گاهی پوسیدگی به ریشه دندان می‌رسد. در این شرایط، یکی از بهترین موادی پرکننده، گلاس آینومر خواهد بود. نکته قابل‌توجه درباره این ترمیم، آزادکردن فلوراید به‌مرور زمان است که از پوسیدگی جلوگیری می‌کند.

سرامیک در ترمیم‌های غیر مستقیم

پیش‌تر در مقاله بررسی کردیم که در برخی از شرایط، دندانپزشک از روش اینله و آنله برای ترمیم کمک می‌گیرد. در این شرایط، ترمیمی که در لابراتوار برای قالب ارسال‌شده ساخته می‌شود، از جنس سرامیک خواهد بود. این‌گونه مواد از زیبایی بسیار ایده‌آلی برخوردار است.

سرامیک در ترمیم دندان
فلزات در ترمیم پوسیدگی دندان

فلزات، ترمیم‌های قدیمی در دندانپزشکی

قدیمی‌ترین موادی که برای ترمیم‌ پوسیدگی‌ها مورد استفاده قرار گرفته، فلزات است. در بین آن‌ها، طلا یکی از بهترین گزینه‌هایی بوده که با توجه به مقاومت و خاصیت پولیش‌پذیری که دارد، بیشتر کاربرد داشته است. بااین‌حال، با درنظرگرفتن قیمت بسیار بالای آن، خیلی به‌صرفه نخواهد بود.

ترمیم دندان برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که دارای دندان پوسیده و حتی شکسته هستند، می‌توانند با مراجعه به دندانپزشک برای ترمیم آن‌ اقدام کنند. البته باید این نکته را هم ذکر کرد که باید شرایط دندان فرد برای نگه‌داری آن مناسب باشد. به‌ عنوان مثال، فرد دچار بیماری پریودنتیت شدید نباشد.

ترمیم دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

دقت داشته باشید، برای ترمیم پوسیدگی دندان باید به شرایط فرد و دندان او توجه کرد. گاهی اوقات دندان شرایط انجام ترمیم را ندارد. در ادامه به بررسی برخی از شرایطی که فرد نمی‌تواند چنین درمانی را دریافت کند، پرداخته‌ایم:

❌ دندانی که پوسیدگی قسمت زیادی از تاج را درگیر کرده و امکان بازسازی آن وجود ندارد.

❌ دندانی که علاوه‌ بر پوسیدگی، دچار تحلیل استخوان و لثه شدید شده و امکان نگه‌داری آن وجود ندارد.

❌ به‌طور معمول ترمیم دندان‌های عقل توصیه نمی‌شود؛ چرا که موقعیت مناسبی برای رعایت بهداشت نداشته و مجدداً پوسیده خواهد شد. از این‌ رو، خیلی برای بیمار به‎ صرفه نیست.

❌ ترمیم دندانی که به‌ دلیل ضربه، دچار شکستگی در قسمت ریشه شده است، توصیه نمی‌شود.

❌ اگر بیمار رعایت بهداشت خوبی ندارد، مجددا دندان ترمیم‌شده دچار پوسیدگی خواهد شد.

مزایای ترمیم دندان

ترمیم پوسیدگی دندان در مرزداران به هر دلیلی که باشد، با مزیت‌های بسیاری همراه است. به همین دلیل، امروزه به یکی از رایج‌ترین درمان‌های انجام‌شده در حوزه دندانپزشکی تبدیل شده است. موارد زیر ازجمله مزایای آن محسوب می‌شود:

✔️ امکان نگه‌داری دندان وجود دارد و فرد می‌تواند تا مدت‌ها از عملکرد آن بهره بگیرد.✔️ افزایش استحکام دندان با توجه به حذف بافت پوسیده
✔️ کاهش ریسک پوسیدگی دندان به‎‌دلیل حذف نواحی گیر غذایی✔️ افزایش زیبایی دندان بعد از ترمیم
✔️ کاهش بوی بد ناشی از پوسیدگی✔️ کاهش درد بیمار در مواقعی که پوسیدگی منجر به ناراحتی فرد می‌شود.

معایب ترمیم دندان

با اینکه گفته شد ترمیم پوسیدگی دندان می‌تواند با مزایای زیادی همراه باشد، اما یک‌ سری محدودیت‌ها و معایبی هم به‌دنبال خواهد داشت. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔️ کاهش استحکام دندان نسبت به دندان سالم

✔️ هزینه انجام ترمیم برای خیلی از بیماران نسبتا بالا است.

✔️ ترمیم‌ها به‌عنوان درمان دائمی عمل نمی‌کند و طول عمر مشخصی دارد.

✔️ امکان سایش ترمیم بعد از مدتی وجود دارد.

✔️ درصورت عدم مهارت دندانپزشک و بی‌توجهی بیمار به رعایت بهداشت، احتمال پوسیدگی راجعه وجود دارد.

✔️ عدم فرم‌دهی مناسب ترمیم سبب تحلیل لثه می‌شود.

معایب ترمیم دندان
خدمات دندانپزشکی

برای اطلاع از جدیدترین تعرفه‌های دندانپزشکی سال 1403 بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

مراقبت های دندان ترمیم شده

یکی از تصورات اشتباهی که در بین بیماران رایج بوده، این است که بعد از ترمیم پوسیدگی، دندان دیگر دچار چنین مشکلی نمی‌شود. این در حالی است که امکان پوسیدگی مجدد دندان ترمیم‌شده وجود دارد. به همین دلیل باید به نکات مراقبتی گفته‌شده توسط دندانپزشک توجه شود:

رعایت بهداشت با زدن 2 بار مسواک و یک بار کشیدن نخ دندان در طول روز ضروری است.بعد از ترمیم‌های آمالگام، حداقل 3 تا 4 ساعت باید از خوردن مواد غذایی پرهیز کرد تا ماده ست شود.
برای ترمیم‌های کامپوزیتی، محدودیتی مثل آمالگام وجود ندارد؛ بااین‌حال، توصیه می‌شود در 24 ساعت اول برای جلوگیری از تغییر رنگ آن از خوردن مواد غذایی رنگی پرهیز شود.از خوردن مواد غذایی بسیار سفت جدا پرهیز کنید. درصورت داشتن درد، از داروهای تجویزشده توسط دندانپزشک کمک بگیرید.
به‌هیچ عنوان از دندان ترمیم‌شده و حتی سالم به‌عنوان ابزار استفاده نکنید.درصورت احساس بلندبودن ترمیم، آن را به دندانپزشک اطلاع دهید.

ترمیم دندان شیری کودکان

برخلاف تصور خیلی‌ها، دندان شیری کودکان اهمیت بسیار زیادی برای فرزند شما خواهد داشت. به همین دلیل، اولویت با ترمیم و نگه‌داری دندان کودک است. دقت داشته باشید که ترمیم دندان‌ شیری کودکان، تفاوت چندانی با نوع دائمی ندارد.

هزینه ترمیم دندان

ترمیم‌های دندانی با توجه به وسعت پوسیدگی می‌تواند متفاوت باشد. به همین دلیل، هزینه انجام آن با در نظر گرفتن عوامل مختلف تعیین خواهد شد. نوع ترمیم، شدت پوسیدگی، میزان ماده مورد نیاز و همچنین تخصص دندانپزشک از جمله فاکتورهای موثر در قیمت آن است.

برای آگاهی از هزینه و انجام ترمیم دندان در مرزداران تهران می‌توانید از طریق یکی از راه‌های ارتباطی با دکتر ملک پور تماس حاصل کنید.

سوالات متداول ترمیم دندان

جمع‌بندی

ترمیم پوسیدگی دندان یکی از بهترین درمان‌هایی محسوب می‌شود که می‌تواند علاوه‌ بر حفظ دندان، زیبایی قبلی را به آن برگرداند. همچنین، قادر است از صرف هزینه برای ایمپلنت دندان جلوگیری کند. با این‌ حال، پرکردن‌ دندان نباید این تصور را در شما ایجاد کند که دیگر نیازی به رعایت بهداشت دهان نخواهید داشت.

لوکیشن مطب دکتر صابر ملک پور

تعیین وقت معاینه با بهترین دندانپزشک مرزداران

اگر ساکن مناطقی همانند مرزداران، اشرفی اصفهانی، پیامبر، پونک، آیت الله کاشانی، صادقیه و سازمان آب هستید و برای ترمیم دندان قصد مراجعه به مطب دندانپزشکی در غرب تهران را دارید، می‌توانید به مطب دکتر صابر ملک پور مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، مرزداران – نبش خیابان عرب حسینی پلاک ۵۳ طبقه دوم واحد ۷

2 پاسخ

  1. من پشت دوتا دندون جلوم فک بالا توی دوران نوجوونیم پر کرده بودم ولی الان میبینم داره کناره های دندونام کم کم تیره میشه، باید الان کاری بکنم؟ ربطی به اون پرکردگی قدیمی داره؟

    1. سلام مینای عزیز، بله اگر با آمالگام پر شده باشد ممکن است باعث رنگ گرفتن جلوی دندان شده باشد. به همین خاطر به طور کلی پیشنهاد می شود که از آمالگام برای ترمیم دندان های جلویی استفاده نشود. بهتر است شما نیز برای تعویض پرکردگی دندانتان با کامپوزیت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *