آدرس: تهران، مرزداران - نبش خیابان عرب حسینی پلاک ۵۳ طبقه دوم واحد ۷

بعد از پر کردن دندان چه نکاتی را رعایت کنیم؟

مراقبت های بعد از پر کردن دندان شاید مهم‌ترین عامل در افزایش طول عمر آن محسوب شود. عدم رعایت این نکات سبب می‌شود دندان طول عمر بسیار کوتاهی داشته و صرفاً هزینه شما به هدر رود. از این رو، توصیه ما این است که تمامی نکات بیان شده توسط دندانپزشک خود را با جدیت پیگیری کنید.

اما چرا مراقبت بعد از پر کردن دندان ضروری است؟ مگر امکان بروز پوسیدگی مجدد در دندان ترمیم‌ شده وجود دارد؟ چگونه باید از بروز عوارض بعد از ترمیم پوسیدگی دندان پیشگیری کنیم؟ اگر به دنبال افزایش طول عمر دندان پر شده خود هستید، توصیه می‌کنیم به نکات گفته شده در این مقاله توجه کنید!

مراقبت بعد از پر کردن دندان

مراقبت های بعد از پر کردن دندان

◀ نکات مراقبتی بسیاری بعد از پر کردن دندان توصیه می‌شود که رعایت هرکدام الزامی است. اگر صرفا یکی از این نکات را مورد توجه قرار دهید، نباید انتظار داشته باشید که دندان ترمیم شده بتواند تا مدت نسبتا زیادی دوام آورد. به همین علت، توصیه اکثر دندانپزشکان بر رعایت همه یا حتی‌الامکان اکثر آن‌ها است:

رعایت بهداشت دهان

چرا مراقبت بعد از پر کردن دندان مهم است؟

اولین و شاید مهم‌ترین اصل در مراقبت از پر کردن دندان، رعایت بهداشت دهان است. کنار گذاشتن مسواک و نخ دندان توسط خیلی از بیماران پس از انجام ترمیم بسیار دیده شده است. این در حالی است که عدم کنترل پلاک سبب خواهد شد ترمیم و حتی طول عمر دندان به کم‌تر یک سال کاهش پیدا کند.

درست است که رعایت بهداشت تنها عامل تاثیرگذار در افزایش دوام دندان پر شده نیست، اما می‌تواند از پوسیدگی مجدد دندان یا نیاز به عصب کشی تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند. همین موضوع خود در پیشگیری از شکستن دندان به دلیل پوسیدگی و ضعیف‌ شدن ساختار آن، موثر است.

خدمات دندانپزشکی

برای اطلاع از جدیدترین تعرفه‌های دندانپزشکی سال 1403 بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

عدم استفاده ابزاری از دندان

درست است که دندان ساختار بسیار مستحکمی دارد، اما نباید به آن به عنوان یک ابزار نگاه کنید. خوردن مواد غذایی سفت برای دندان سالم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در واقع شکستن پسته و حتی آجیل با دندان سالم می‌تواند سبب آسیب و شکستگی آن شود.

اما موضوع مهم‌تر آن است که ساختار دندان پر شده نسبت به انواع سالم آن بسیار پایین‌تر است. به همین خاطر، نیروهای کم‌تر نسبت به شکستن آجیل نیز احتمال آسیب به دندان را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. علاوه‌بر این، هنگام جویدن باید بسیار احتیاط کرده و نیروی زیادی به دندان وارد نکنید. این مورد یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از پر کردن دندان برای افزایش دوام آن محسوب می‌شود.

مراقبت های بعد از پر کردن دندان چیست

پرهیز از خوردن مواد چسبناک

مهم ترین مراقبت بعد از پر کردن دندان

مواد چسبناکی نظیر آدامس و حتی برخی شکلات‌ها، به دندان و ساختار ترمیم اتصال نسبتا محکمی برقرار می‌کند. این اتصال هنگام جویدن نیرویی در خلاف جهت نشستن ترمیم به آن وارد خواهد کرد. در حقیقت این نیرو تمایل دارد ماده پرکننده را از روی دندان خارج کند.

با این حال، معمولا مواد ترمیمی اتصال نسبتا محکمی به ساختار دندان برقرار کرده و به همین راحتی از آن جدا نمی‌شود. اما وارد شدن نیرو توسط مواد چسبناک به ماده ترمیم در طول زمان سبب خواهد شد این اتصال زودتر سست شود. از این رو، یکی از مراقبت های بعد از پر کردن دندان، پرهیز از خوردن این نوع مواد به صورت طولانی مدت است.

 اگر ساکن غرب تهران هستید و قصد پر کردن دندان دارید، برای دریافت نوبت از بهترین دندانپزشک غرب تهران فرم زیر را تکمیل کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره فرم زیر را پر کنید.

مشخصات فردی(ضروری)
مشخصات فردی(ضروری)
OPG(ضروری)
خدمات(ضروری)

کاهش مصرف مواد قندی

از زمانی که محصولات قندی به صورت گسترده به بازار وارد شده، میزان پوسیدگی به مقدار زیادی افزایش پیدا کرده است. این موضوع حتی پس از ترمیم دندان نیز صدق کرده و به عنوان مراقبت های بعد از پر کردن دندان، باید مقدار کربوهیدرات رژیم غذایی خود را کاهش دهید. برای اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر درباره اینکه بعد از ترمیم و پر کردن دندان چی بخوریم حتما مقاله مربوطه را با دقت مطالعه کنید.

پرهیز از استعمال دخانیات

نیکوتین موجود در محصولات دخانیاتی از جمله ترکیبات موثر در پوسیدگی دندان محسوب می‌شود. از این رو، برای کاهش ریسک پوسیدگی راجعه در دندان‌ها باید مقدار استفاده از چنین محصولاتی را کاهش دهید. نوشیدنی‌های الکلی نیز از دیگر محصولات با تاثیر منفی در طول عمر دندان ترمیم شده است.

برای کاهش عوارض پر کردن دندان چه کنیم؟

پیش‌تر مراقبت های بعد از پر کردن دندان جهت افزایش طول عمر دندان معرفی کردیم؛ اما برای آنکه بتوانید عوارض پس از این درمان را تا حد زیادی کنترل کنید، توجه به نکات زیر ضروری است:

عکس قبل و بعد پر کردن دندان

مطب دندان‌پزشکی دکتر صابر ملک‌پور آماده است تا  خدمات دندانپزشکی را با هزینه مناسب و شرایط پرداخت منعطف در خدمت شما عزیزان قرار دهد.

برخی از خدمات درمانی ارائه شده در کلینیک دکتر صابر ملک‌پور:

🔷ترمیم پوسیدگی دندان

🔷درمان ریشه (عصب کشی)

🔷ایمپلنت دندان

🔷کشیدن دندان عقل

عکس قبل و بعد ایمپلنت دندان

چه زمانی بعد از پر کردن دندان به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است یک‌سری علائم و مشکلات حتی با رعایت صحیح مراقبت های بعد از پر کردن دندان وجود داشته باشد که توجه به آن‌ها ضروری است. در صورت مشاهده هر یک از این موارد، توصیه می‌کنیم به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر قسمتی از ماده پرکننده بشکند، باید برای پر کردن دندان مجدداً اقدام کنید. عدم مراجعه شما با عوارضی نظیر کاهش استحکام دندان و حتی پوسیدگی مجدد همراه خواهد بود.
اگر قسمتی از دندان به همراه پر کردن دچار شکستگی شود، نیاز است برای بررسی بیشتر اقدام کنید. گاهی اوقات می‌توان مجددا دندان را پر کرد یا اینکه برای آن روکش قرار داد.
اگر با وجود رعایت تمامی مراقبت همچنان برای مدت طولانی با درد دندان پر شده مواجه بودید، باید برای بررسی علت اصلی آن به مطب مراجعه کنید.
اگر مدتی پس از پر کردن دندان متوجه تغییر رنگ تیره‌ای در اطراف ترمیم آن شدید، باید به بروز پوسیدگی شک کنید. البته گاهی اوقات به دلیل قرار دادن ترمیم آمالگام، چنین تغییر رنگی طبیعی است.
همان‌طور که در بخش‌های ابتدایی مقاله اشاره کردیم، داشتن احساس بلندی ترمیم از دیگر مواردی است که به منظور اصلاح آن باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول اقدامات بعد از پر کردن دندان

کلام نهایی

ترمیم دندان با مواد پر کننده یکی از خدمات دندانپزشکی محسوب می‌شود که در صورت رعایت مراقبت های بعد از پر کردن دندان، عمر نسبتا بالایی دارد. از این رو، هرچه فرد در رعایت این نکات تلاش بیشتری انجام دهد، مطمئنا در دوام ترمیم و عمر دندان وی موثر خواهد بود. علاوه‌ بر این، فرد باید به یک دندانپزشک خوب به منظور دریافت چنین خدماتی مراجعه نماید.

لوکیشن مطب دکتر صابر ملک پور

تعیین وقت معاینه با بهترین دندانپزشک مرزداران

اگر ساکن مناطقی همانند مرزداران، اشرفی اصفهانی، پیامبر، پونک، آیت الله کاشانی، صادقیه و سازمان آب هستید و برای عصب کشی قصد مراجعه به مطب دندانپزشکی در غرب تهران را دارید، می‌توانید به مطب دکتر صابر ملک پور مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، مرزداران – نبش خیابان عرب حسینی پلاک ۵۳ طبقه دوم واحد ۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *